Botokss jeb Botulīna injekcijas

Kas tas ir?

Botokss ir botulotoksīna (tips A) preparāts pulvera veidā, ko iegūst, rūpīgi attīrot un liofilizējot Baktēriju (Clostridium botulini – botulisma ierosinātāja) kultūru.

Dinamisko krunku parādīšanos skaidro ar sejas muskuļu saraušanos smaidīšanas, smiešanās, pieres raustīšanas laikā. Jo vairāk emociju Jūs izrādiet, jo dziļākas mēdz palikt grumbiņas. Tomēr ar laiku tās tiek it kā ieštampētas sejas ādā un nu kļūst par uztraukuma iemeslu.

Mūsdienās krunkas var būtiski samazināt pateicoties jauno preparātu ieviešanai praksē. Tāda ir kosmētiskās denervācijas procedūra, kuras laikā pateicoties Botoksa injekcijām var uzlabot uztraukuma, izbrīna, smaidīšanas radīto krunku ārējo izskatu.

Krunku starp uzacīm veidošanās procesā piedalās m.corrugator supercilii и m.procerus, kas ‘pauž’ tādas emocijas kā uztraukumu, dusmas un koncentrēšanos.

 Horizontālās (izbrīna) krunkas pierē veidojas, saraujot m.occipitofrontalis pieres daļu, kas matainās daļas virzienā pāriet galvaskausa aponeirozē.

Smejoties, tiek sarauti acu gredzenmuskuļi. Tādā veidā rodas radiāli ejošas krunkas ap acīm (‘zoss pēdiņas’)

Citi muskuļi, kuru projekcijas vietās tiek taisītas injekcijas, ir zoda miskulis, deguna muskulis,  apakšlūpas nolaidējmuskulis, kakla ādas muskulis (platysma, kas veido horizontālās krunkas kaklā), dekoltē zonas muskuļi.

 

Kā tas darbojas?

Botoksa darbības pamatā ir nervu impulsu bloķēšana, kas stimulē muskuļus, iesaistītos emociju izpausmē un līdz ar to krunku veidošanā. To saraušanās nenotiek, jo preparāts atslābina muskuļšķiedras. Pēc injekcijām tos sedzošā āda paliek  gluda, kamēr neietekmētie mīmikas muskuļi turpina pildīt savu funkciju – emociju ‘veidošanu’.

 

Vai Botoksa injekcijas ir nekaitīgas?

Botoksa injekcijas tiek pielietotas jau vairāk nekā 10 gadus oftalmologu un neirologu praksē. Vairāki tūkstoši pacientu saņem šo terapiju ikgadēji, un preparāts ļoti ātri iegūst popularitāti novecošanās ārējo izpausmju ‘ārstēšanā’.

 

Kā notiek ārstēšana?

Kosmētiskā denervācija ir samērā viegla un droša procedūra. Ļoti niecīgas botulīna toksīna devas ar mikroadatu palīdzību tiek iešpricētas sejas ādas konkrētās vietās. Sāpes no pašām injekcijām ir nenozīmīgas, jo tiek izmantotas tievas adatiņas un ievādītā preparāta daudzums ir niecīgs. Daži pacienti šo sajūtu salīdzina ar kukaiņu kodumiem. Procedūrai nav nepieciešama sedācija vai lokālā anestēzija, tāpēc uzreiz pēc tās var atsākt savas ikdienas aktivitātes – auto vadīšanu, darbu birojā utt. Tikai daži pacienti atzīmē minimālos zilumiņus ap injekcijas vietām, kurus viegli var koriģēt ar kosmētiskajiem līdzekļiem.

 

Kādas blakusparādības var būt?

Biežākais no nevēlamajiem blakusefektiem ir virsuzacu audu noslīdēšana. Citas daudz retāk  sastopamas parādības ietver

Tomēr visas komplikācijas ir īslaicīgās un pilnīgi izzūd pēc 1,5 – 3 mēnešiem.

 

Kādus rezultātus es varu gaidīt?

Kosmētiskā denervācija dod iespēju Tev izskatīties jaunākai un pievilcīgākai, jo tās rezultātā izlīdzinās sejas dinamiskās krunkas, kas padara tevi vecāku nekā reāli esi. Tomēr šī terapija maz ko līdzēs pie vecuma radītām un sauļošanās rezultātā iegūtām  grumbām,jo to veidošanā nav iesaistīti sejas muskuļi. Botoksa injekcijas neuzlabos atkarājušos ādu un neaizvietos ‘liftinga’ procedūras.

 

Vai terapijai ir ierobežojumi?

Diemžēl, Botoksa injekcijas ir tikai laicīgs problēmas risinājums. To efekts ilgst no 3 līdz 6 mēnešiem, tāpēc procedūra jāatkarto 2-3 reizes gadā. Pirmie klīniskie pētījumi parādīja, ka ar laiku terapijas efekts kļūst ilgāks, tāpēc procedūra būs jāatkarto arvien retāk. Bez tam, botoksa injekciju efekta ilgums atšķiras dažiem pacientiem. Tas var būt mazāks cilvēkiem, vecākiem par 65 gadiem.

Procedūras absolūtās kontrindikācijas ir


Vai Botoksu izmanto arī citu simptomu noņemšanai?

Jau vairāk par 10 gadiem Botoksu izmanto, lai ārstētu ar distoniju asociēto blefarospazmu. Citi pielietojuma piemēri ir lokālā hiperhidroze (plaukstu, pēdu, padušu svīšana), bērnu cerebrālās triekas spastiskās un distoniskās formas, urinācijas traucējumi, pēcinsulta vai pēctraumas spasticitāte, daudzi sāpju sindromi (migrēna) un citas lokālās muskuļu hiperaktivitātes izpausmes (stostīšanās, nistagms).

 

Klīnikas kosmetologi

Ingrīda Rītiņa

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Pieteikties vizītei

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties vizītei