Onychomycosis

Vasara ir cauri un tuvojas ziema. Sastaigātās un kailās kājas drīz sāks sust ziemas apavos. Valkājot slēgtus apavus, kājas pastiprināti svīst un apavos rada mitru un siltu vidi, kas ir labvēlīga sēnīšu infekciju attīstībai. Lai pēc garās ziemas mūs nepiemeklētu nepatīkams pārsteigums – nagu sēnīte - un mūsu nagi būtu veseli un skaisti, ir svarīgi mācēt slimību atpazīt jau pašā tās sākumā.

 

Kas ir nagu sēnīte? Onihomikoze jeb tautā pazīstama ar nosaukumu - nagu sēnīte, ir hroniska, lipīga roku un/vai kāju nagu slimība. Sēnīti iespējams iegūt no jau inficēta cilvēka – ar mikroskopisku ādas plēksnīti vai naga drupatu, piemēram, valkājot svešus apavus, uzturoties basām kājām sabiedriskās vietās – pludmalēs, peldbaseinos, sporta zālēs utml. Ir vairāki faktori, kas pastiprina sēnītes rašanās iespēju. Tie ir sekojoši: pieaugošs vecums, nepietiekama pēdu higiēna, smēķēšana, novājināta imunitāte, slēgtu un nepiemērotu apavu valkāšana, biežas nagu traumas, veselības problēmas - cukura diabēts, asinsvadu slimības, imunitāti nomācošu medikamentu lietošana, pavadoša sēnīšu infekcija, ādas slimības.

 

Kādas ir slimības izpausmes? Sēnīšu izraisīts nagu bojājums var skart vienu, vairākus vai pat visus kāju un roku nagus. Biežākās nagu sēnītes infekcijas pazīmes ir nagu vizuālās izmaiņas:  

 

Simptomus var pavadīt sāpes un diskomforts, valkājot apavus vai staigāšanas laikā. Neārstētos gadījumos infekcija laika gaitā pārņem visu naga plātnīti un izplatās uz pārējiem nagiem un ādu. Nagu sēnīte novājina veselību, jo ietekmē citu hronisku slimību, piemēram, cukura diabēta gaitu un rada organisma vispārēju jūtīgumu, tādējādi veicinot bronhiālās astmas un citu alerģisku reakciju veidošanos.

Lai gan nagu sēnīte nav dzīvildzi ietekmējoša vai dzīvībai bīstama slimība, tā ir nopietna kosmētiska problēma, kas ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Turklāt, tā kā slimība ir lipīga, neārstētos gadījumos, tiek apdraudēta citu cilvēku veselība.

 

Ko iesākt? Tiklīdz pamanām kaut mazākās aizdomas par nagu sēnīti, noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta, kurš izvērtēs nagu bojājumu un nozīmēs terapiju.

 

Kā diagnosticē? Onihomikozes veiksmīgas izārstēšanas nosacījums ir pareiza un precīza diagnostika. Identificējot konkrēto slimības izraisītāju, ārstam iespējams piemeklēt pareizos medikamentus. Sēnīti var noteikt, apskatot bojāto nagu, bet galīgā diagnoze jāapstiprina izmeklējot mikroskopiski, veicot mikobiloģisko uzsējumu (veic nokasījumu ar skalpelīti no bojātā naga - procedūra ir nesāpīga). Vismaz divas nedēļas (ideālajā gadījumā četras nedēļas) pirms parauga ņemšanas nevajadzētu lietot nekādus lokālos pretsēnīšu līdzekļus, dezinficējošus līdzekļus, nagu laku.  

Ārstēšanas iespējas un profilakse. Nagu sēnīte pati no sevis nepāries. Pretsēnīšu ārstēšanas kurss ir jāveic pēc noteiktas shēmas, citādi infekcijas izraisītājs saglabājas ādas virsējos slāņos un saslimšanas simptomi periodiski atkārtosies. Parasti ārstēšanas process sastāv no vairākiem posmiem – ārīgi lietojamiem medikamentiem, iekšķīgi lietojamiem medikamentiem un podiatra (ārstniecībā pedikīra) apmeklējuma. Tā kā iekšķīgi lietojamo medikamentu lietošana saistīta ar blakņu attīstību un medikamentu mijiedarbību, kā arī tā var būt ierobežota gadījumos, ja saņemat vairākus medikamentus citu slimību ārstēšanai, alternatīva un veselību daudz saudzējošāka metode ir lokāli jeb ārēji lietojamie preparāti. Preparātu izvēle atkarīga arī no tā, cik savlaicīgi pacients griezies pie ārsta – jo tas būs ātrāk, jo lielāka iespēja slimību izārstēt, lietojot tikai lokālos preparātus. Mūsdienu modernās sistēmas paredz tādu zāļu līdzekļu izmantošanu terapijā, kas spējīgi ilgstoši saglabāties uz naga virsmas un izdalīt ārstnieciskās vielas dziļāk naga struktūrā, tādējādi ne tikai uzlabojot, bet arī atvieglojot ārstēšanās procesu pašam pacientam. 

Lai pēc iespējas vairāk attālinātu iespēju inficēties ar nagu sēnīti, svarīgi ieviest savā ikdienas praksē dažus būtiskus profilaktiskos pasākumus:

1)    Publiskās ģērbtuvēs, pirtīs, baseinos jāvalkā kurpes/čības;

2)    Pēc mazgāšanās rūpīgi jānosusina kājas; jāievēro personīgā higiēna;

3)    Nepieciešamības gadījumā jālieto profilaktiskie pretsēnīšu līdzekļi;

4)    Ieteicams regulāri mazgāt grīdas, īpaši tās, pa kurām staigā basām kājām;

5)    Jāizvairās no burbuļvannām, jārūpējas par vannas/dušas kabīnes tīrību;

6)    Valkātajiem apaviem jāatbilst aktivitātēm un laikapstākļiem;

7)    Jārūpējas par ādas aizsargspēju;

8)    Jārūpējas par apavu, apģērba, gultasveļas un dvieļu tīrību;

9)    Jāvalkā brīvs apģērbs, kokvilnas apakšveļa

10)  Jāizvairās no sintētisko zeķubikšu nēsāšanas karstā laikā;

11)  Jāizvairās no kontakta ar klaiņojošiem dzīvniekiem;

12)  Īpaši jāpiesargās saskarē ar cilvēku, kas slimo ar kādu sēnīšu infekciju;

13)  Jāuztur sevi labā veselības stāvoklī.

Klīnikas dermatologi

Doctors

Resident Gunita Buiksa

Ask a question Make an appointment

Highly qualified doctors

Eliza Salijuma

Ask a question Make an appointment

Dace Buile

Ask a question Make an appointment

Gerda Bērziņa

Ask a question Make an appointment

Ilona Zablocka

Ask a question Make an appointment

Ingrida Ritina

Ask a question Make an appointment

Alise Huskivadze

Ask a question Make an appointment

Zanda Bogdanova

Ask a question Make an appointment

Dr. Med.

Dr. Med. assistant professor Māra Rone-Kupfere

Ask a question Make an appointment

Make an appointment

We will contact you to remind you the time of your appointment!
Make an appointment