Trichomoniasis


Trihomoniāzes izraisītājs, vaginālā trihomona (Trichomona vaginalis), ir vienšūnas organisms, kas parazitē dzimumorgānu gļotādā, pārsvarā - makstī. Tā ir viena no visvairāk izplatītām uroģenitālām infekcijām, kurai raksturīgi paasinājuma un remisijas periodi. 


Raksturīgs piemērs: sieviete sūdzas par bālganiem izdalījumiem, kas traipa veļu, un palaikam vērojamu ārējo dzimumorgānu iekaisumu un niezi. Pie ārsta viņa nav gājusi, jo paasinājumi ātri pāriet paši no sevis, un par izdalījumiem viņa nesatraucas, jo domā, ka tā jābūt. Tā bija trihomoniāze.

Kā aplīp ar trihomoniāzi?

Dzimumkontakta laikā arī notiek inficēšanās. Trihomonas ārējā vidē ir vairāk izturīgas par gonokokiem un hlamīdijām, tāpēc var ilgstoši saglabāt dzīvotspēju mazgājamos ūdeņos, mitros sūkļos, dvieļos, veļā. Tāpēc inficēties ar trihomoniāzi var arī sadzīves ceļā, lietojot kopīgu veļu, vannu utt. Šādā ceļā tiek aplipināti lielākoties bērni. 

Trihomoniāzes inkubācijas periods.

Pēc aplipšanas līdz laikam, kad izpaužas pirmie slimības simptomi, paiet apmēram 1 - 3 nedēļas. 

Trihomoniāzes klīniskā aina.

Slimības sākums sievietēm parasti ir akūts, ar sūdzībām par ārējo dzimumorgānu iekaisumu, niezi vai dedzināšanas sajūtu un lielu daudzumu bālganu vai bālgani dzeltenīgu pienainu izdalījumu. Iekaisums līdz ar izdalījumiem pamazām mazinās pats no sevis, lai pēc zināma laika atkal pastiprinātos.

Vīriešiem trihomonas parazitē urīnizvadkanāla gļotādā, bet redzamu iekaisumu izraisa reti. Vīrieši ir trihomoniāzes mikroorganismu nēsātāji. Diezgan reti trihomonas izraisa akūtu urīnizvadkanāla iekaisumu. Parasti uretrīts, līdzīgi hlamīdiju izraisītam uretrītam, ir bez simptomiem. Tāpēc, kad sievietei konstatē trihomonu izraisītu iekaisumu, kura dēļ jāārstējas abiem partneriem, bet vīrietis kategoriski atsakās iet pie ārsta un ārstēties, jo viņam nekā neesot, ģimenē bieži rodas konfliktsituācija. 

Kā var diagnosticēt trihomoniāzi?

Trihomoniāzes diagnostika nav grūta, ja veic izdalījumu analīzi. Tipiskos vienšūnas organismus - trihomonas - iztriepēs var ieraudzīt pat ar vienkāršām krāsošanas metodēm. Ir arī citas metodes, ko var lietot diagnostikai, piemēram, uzsējums šķidrās barotnēs u.c.

Kā ārstē trihomoniāzi?

Ja no trihomoniāzes ārstēsies tikai viens dzimumpartneris, ārstēšanās nebūs efektīva, jo pastāvīgi notiks atkārtota inficēšanās. Ja trihomoniāze ir ilgstoša, tās ārstēšanai jābūt kompleksai. Efektīvai ārstēšanai jālieto gan pret-trihomonu tabletes, gan vaginālās lodītes vai tabletes. Ļoti bieži vienlaikus ar trihomoniāzi konstatē arī citu urīndzimumceļu infekciju. Tad ārstam jāizlemj, kuru infekciju ārstēt pirmo, jo vairāku infekciju klātbūtne apgrūtina ārstēšanu. Ar trihomoniāzi var aplipt atkārtoti.

Klīnikas dermatologi

Doctors

Resident Gunita Buiksa

Ask a question Make an appointment

Highly qualified doctors

Dace Buile

Ask a question Make an appointment

Gerda Bērziņa

Ask a question Make an appointment

Ilona Zablocka

Ask a question Make an appointment

Ingrida Ritina

Ask a question Make an appointment

Alise Huskivadze

Ask a question Make an appointment

Zanda Bogdanova

Ask a question Make an appointment

Sergejs Vojevodins

Ask a question Make an appointment

Make an appointment

We will contact you to remind you the time of your appointment!
Make an appointment

Ask a question

Name *
E-mail *
Ask a question *

Thank you for your question!

The specialist will contact you shortly