Lāzers - Er: YAG

Er: YAG lāzeriekārta  ir paredzēta mīksto (ādas) audu sarecēšanai, iztvaikošanai, ekstirpācijai vai griešanai dermatoloģijā, plastiskajā ķirurģijā (tajā skaitā, estētiskajā ķirurģijā), mutes ķirurģijā un oftalmoloģijā (āda ap acīm).

Lāzers Er:YAG ļauj veikt ādas virspusējo ekstirpāciju ar minimālu termālo iedarbību. Labi saskatāmais ārstēšanas laukums ļauj ārstam, pareizi izvērtēt dziļuma parametrus.

Ar lāzeru Er:YAG, iespējams mazināt tādus nevēlamus blakus efektus, kā izmaiņas pigmentācijā vai rētu palikšana, jo ekstirpācija notiek tikai virsādas kārtā. Melanocīti un papilārie asinsvadi netiek ekstirpēti.

Jau vairākus gadus, ar šo tehnoloģiju tiek ārstēti šādi ādas bojājumi:
                       
* Pūtīšu rētas
                        * Bekera dzimumzīmes
                        * Cafe au lait pigmentācijas plankumi
                        * Elastosis cutis
                        * Epidermas dzimumzīmes (mīkstās)
                        * Augošās rētas (plakanās rētas, ne keloīda rētas)
                        * Novecošanas plankumi (simplex, senilis)
                        * Nevi spili plankumi
                        * Tauku adenomas (Sebaceous adenomas)
                        * Pakāpeniskās rētas (piem., pārstādītās ādas malu maskēšana)
                        * Zemādas uztūkumi (Syringomas)
                        * Grumbas („ādas pārklāšana”)
                        * Xanthelasmas (acu plakstiņu plankumainība, uztūkums)


Kas ir lāzera raksturīgākās īpašības? No praktiskā viedokļa, lāzers ir gaismas avots, kurš izstaro cieši saspiestu gaismu. Šim gaismas staram ir noteikts viļņu garums un tā vienveidīgie viļņi izplatās ar minimālu novirzi, t.i. tie ir gandrīz paralēli un sinhroni.


            Pieejamais lāzera starojums ir ļoti bīstams cilvēka acīm un ādai. Pat izkliedēti izplatīts starojums var radīt draudus. Lāzera starojums var izraisīt uzliesmojuma vai sprādzienbīstamības draudus.

            Līdz ar to, ka Er:YAG lāzera viļņu garums (2,94µm) atbilst ūdens absorbcijas maksimālajai atzīmei, lāzera enerģija tiek gandrīz pilnībā absorbēta ūdenī (absorbcijas koeficients = 12 500 ).

            Ņemot vērā faktu, ka ūdens veido aptuveni 77% no cilvēka ādas kopējā sastāva, šis optimālais absorbcijas rādītājs rada ideālus apstākļus lāzera Er:YAG ekstirpācijas efektam.

Lāzeriekārtas Er:YAG drošība

Lielākais apdraudejums pastāv cilvēka acīm. Pat pie zemākā jaudas līmeņa, lāzers spēj izraisīt neatgriezeniskus bojājumus acs tīklenei, jo acs lēcai piemīt fokusējošs efekts.

            Iespējamo traumu veids ir atkarīgs no lāzera starojuma viļņu garuma. Lai noskaidrotu piemērojamās jaudas un enerģijas atskaites vērtības, ir jāizmanto visaptverošās tabulas.

Lāzers atbilst maksimālajai bīstamības klasei (4. klase) un tāpēc nepieciešama aizsardzība pat no izkliedēti atstarota stara. Lāzera stars var izsraisīt uzliesmojuma vai sprādzienbīstamības draudus.