Acne vulgaris

Akne ir ādas slimība, ko izsauc ādas eļļas sebum plūsmas aizsprostojumi porās. Aizsprostojumu rezultātā ādas mikrofloras baktērija Propionibacterium acnes izsauc iekaisuma reakciju, kura ārēji izpaužas kā vieglāki vai smagāki izsitumi.

Lai gan akne ir izplatīta, tomēr trūkst pilnvērtīgas informācijas par to. Sabiedrībā ir iesakņojušies daudzi nepatiesi mīti par akni un tās ārstēšanu, un šī iemesla dēļ cilvēki bieži nevis sev palīdz, bet apgrūtina ādas stāvokļa uzlabošanos. Svarīgi ir saprast aknes izsitumu būtību, kā arī iemeslus, kāpēc tie rodas. Precīzie iemesli vēl joprojām nav zināmi, taču pētnieki ir atklājuši četrus galvenos to aspektus:

Ar akni saistīto ādas eļļu sauc par sebum. Tā ir ādas eļļa, ko ķermenis rada, lai pasargātu ādu no izžūšanas. Sebum daudzums ievērojami palielinās pubertātes laikā, kad tādi hormoni kā androgēns veicina pārlieku liela sebum daudzuma ražošanu. Akne sāk veidoties tāpēc, ka ne viss sebum daudzums spēj izplatīties uz ādas virsmas vienmērīgi, kā rezultātā tiek aizsprostotas poras. Ādas vietās, kur sakrājies pārlieku liels eļļas daudzums, baktērija P. acnes, kura parastos apstākļos ir normāla ādas mikrofloras sastāvdaļa, sāk ierosināt iekaisumus. Aknes izpausmes veids ir atkarīgs no poras aizsprostojuma dziļuma un attiecīgi arī no iekaisuma pakāpes. Dermatoloģijā runā par četriem šādiem aknes izpausmes veidiem:

1.Komedons. Neliels iekaisums, saistīts ar sebum plūsmas aizsprostojumu tuvu ādas virsmai. Ārēji izpaužas kā melnās vai baltās pinnes.

2.Pūtīte (papula). Plūsmas aizsprostojums atrodas vidēji dziļi ādā.

3.Pustula. Tā ir ar strutām pildīta pūtīte, kura rodas, ja poru aizsprostojums ir vēl dziļāks.

4.Mezglveida uzaugums vai cista. Šī ir vissmagākā aknes izpausme. Tā ir sāpīga un ir saistīta ar ļoti dziļu sebum plūsmas bloķēšanos.

Aknes smaguma pakāpi var ietekmēt dažādi iekšējie faktori, kā arī ārēji kairinājumi. Pētījumos noskaidrots, ka pasliktināt aknes stāvokli vai pat slimību ierosināt var šādi ar pašu organismu saistīti faktori:

Akne pagaidām nav pilnībā izārstējama, taču tā ir kontrolējama. Var būt nomācoši un kaitinoši gaidīt līdz akne pāries pati no sevis. Tas arī var radīt paliekošas rētas, nepievilcīgu izskatu, depresiju un aizkaitinājumu. Lai izvairītos no šīm emocionālajām un fiziskajām traumām, dermatologi iesaka akni ārstēt. Ārstēšanai būtu jāilgst tik ilgi, lai tā novērstu aknes atkārtotu parādīšanos.

Solījumi par vienas dienas rezultātiem un aknes ārstniecības līdzekļiem izklausās lieliski, taču patiesībā:

Aknes ārstēšanai ir nepieciešams laiks, jo tās galvenais mērķis ir novērst jaunu izsitumu veidošanos. Ārstēšana neskar jau esošos izsitumus, kuri var sadzīt bez papildu ārstēšanas. Jebkurš, kuram ir akne, zina, ka aknes ietekmē pastāvīgi parādās jauni izsitumi. Kā rezultātā aknes ārstēšanai ir jābūt nepārtrauktai.

Dermatologi piedāvā daudzas efektīvas ārstēšanas metodes. Jūsu dermatologs aplūko daudzus faktorus, tai skaitā Jūsu dzimumu, vecumu un aknes stāvokli pirms ārstēšanas plānu ieteikšanas. Sieviešu gadījumā ir jāņem vērā, vai sieviete ir stāvoklī, baro bērnu vai gatavojas palikt stāvoklī. Pirms aknes ārstēšanas kursa uzsākšanas informējiet savu dermatologu par iepriekš minētajiem aspektiem. Šī informācija palīdzēs dermatologam izveidot Jums piemērotu ārstēšanās plānu.

Ārstēšana vairumā gadījumu notiek ar medikamentiem. Tie var būt lokāli (pielietojami tieši uz ādas virsmas) vai sistēmiski (darbojas no organisma iekšienes). Dažiem pacientiem ārstēšana apvieno abus veidus. Cita ārstēšanas metode ietver lāzera tehnoloģiju lietošanu. Šādu terapijas veidu efektivitāte vieglas un vidējas aknes gadījumiem joprojām tiek pētīta.

Lokālo ārstēšanas metodi piemēro vieglas aknes gadījumiem. Dermatologu visbiežāk izrakstīto lokālo medikamentu sastāvā ir benzoila peroksīds, antibiotikas, retinoīdi un salicilskābe. Šie medikamenti var būt dažādos veidos, tai skaitā kā gēli, losjoni un krēmi. Dermatologs noteiks Jūsu ādai vispiemērotāko medikamentu veidu.

Sistēmisko ārstēšanas metodi - iekšķīgi lietojamas antibiotikas – standarta gadījumos piemēro vidējas vai smagas aknes gadījumos, kā arī gadījumos ja lokālie medikamenti nav bijuši efektīvi, vai ja akne klāj lielu daļu ķermeņa virsmas. Izrakstīto antibiotiku sastāvā var būt tetraciklīns, doksiciklīns, minociklīns, eritromicīns, trimetroprīms - sulfametoksazols, trimetroprīms un azitromicīns.

Dažkārt tiek piemērota arī apvienotā terapija (divu vai vairāku terapiju lietojums), kas apvieno antibiotikas un lokālos medikamentus (visbiežāk retinoīdus).

Dažām sievietēm pret akni var palīdzēt pretapaugļošanās tabletes, kuru sastāvā ir estrogēns, vai medikamenti (antiandrogēni), kas samazina vīrišķo hormonu efektus. Daži pretapaugļošanās līdzekļi tiek lietoti aknes ārstēšanā. Jūsu dermatologs var palīdzēt Jums noteikt, vai šī būtu Jums piemērota ārstēšanās metode.

Apjomīgas un sāpīgas aknes gadījumā var lietot kortikosteroīda injekcijas. Šīs injekcijas var samazināt nepatīkamās sajūtas un palīdzēt ārstēt apjomīgu akni īsākā laika periodā.

Vissmagākajos aknes gadījumos (kad veidojas cistas), reizēm tiek izrakstīts izotretinoīns. Tas ir ļoti spēcīgs medikaments un, ja ir uzsākts to lietot, ir svarīgi, lai dermatologs novēro pacienta fiziskās un psiholoģiskās izmaiņas, tāpēc nedrīkstētu šādas terapijas laikā izlaist nevienu ārsta apmeklējuma reizi. Medikamentu nekādā gadījumā nedrīkst lietot grūtnieces vai pacientes, kuras tuvākajā laikā var tādas kļūt - izotretinonīns auglim ir ārkārtīgi bīstams pat tad, ja ticis lietots tikai īsu brīdi.

Mūsdienās ir daudz efektīvu aknes ārstēšanas metožu, tomēr neviena no tām nav piemērota pilnīgi visiem. Arī neviens specifisks medikaments nevar palīdzēt pilnīgi visiem. Ja Jūs neredzat vēlamos rezultātus pēc četrām līdz astoņām nedēļām, droši aprunājieties ar dermatologu.

Paralēli terapijai svarīgi ir arī apkopt aknes radītās rētas. Mūsdienās dermatologi izmanto lāzerus, dermabrāziju, ķīmiskos pīlingus, ķirurģiju un ādas pildvielas, lai nodrošinātu drošu un efektīvu aprūpi. Jāņem vērā, ka aknes radītās rētas var būt atšķirīgas un sarežģītas, tādējādi individuāls ārstēšanas plāns sniedz vislabākos rezultātus. Grūtnieces vai pacientes, kas tuvākajā laikā var par tādām kļūt, nedrīkst lietot medikamentu izotretinoīnu.

Iespējamie Acne vulgaris simptomi:

 

Klīnikas dermatologi

Izvēlieties sev atbilstošu ārstu

Ārsti

Dermatoloģe Dr. Gerda Pētersone

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatoloģe Ingrīda Rītiņa

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Augstas kvalifikācijas ārsti

Dermatologs Dr. Aleksejs Zavorins

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatoloģe Dr. Sigrija Freiberga

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatologs Dr. Dmitrijs Malošiks

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dr. Med.

Dermatoloģe Dr. Med. Olga Zaikovska

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Profesors

Dermatologs Prof. Jānis Ķīsis

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Pieteikties konsultācijai

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties konsultācijai