Dzimumzīmju pārbaude

Dzimumzīmju pārbaude ir kļuvusi sevišķi aktuāla arvien biežāk sastopamā ādas vēža kontekstā. Tikai zinošs dermatologs spēj atšķirt, vai dzimumzīmes ir labdabīgas vai ļaundabīgas. Laicīga dzimumzīmju pārbaude var izglābt dzīvību!

Ņemot vērā dzimumzīmju daudzveidību, tikai ādas ārsts spēj atšķirt potenciāli labdabīgu dzimumzīmi no melanomas. Melanoma ir visļaundabīgākais ādas audzējs – līdzīgi dzimumzīmēm, tas attīstās no pigmentšūnām jeb melanocītiem. Bieži vien melanoma var sākotnēji atgādināt labdabīgu dzimumzīmi un pat attīstīties jau esošā dzimumzīmē.

Pārbaudīt dzimumzīmes sevišķi ieteicams, ja novēro kaut vienu no šiem kritērijiem:

Ādas vēzi var sekmīgi ārstēt, ja tas tiek diagnosticēts agrīnā stadijā. Jāņem vērā, ka uz ādas var novērot arī citus labdabīgus un ļaundabīgus veidojumus jebkurā ķermeņa vietā, kuri apgrūtina diagnostiku un dažkārt pieprasa īpašu ārstēšanu. Bazālo šūnu vēzis jeb bazalioma ir visbiežāk sastopamais ļaundabīgs audzējs. Par laimi tas ir ievērojami mazāk agresīvs nekā melanoma, tomēr var radīt izteiktus kropļojumus un audu bojājumu. (Sīkāk par ādas vēzi)

Kur pārbaudīt dzimumzīmes

Nav obligāti jādodas pie onkologa uz onkoloģijas centru – dzimumzīmes var arī pārbaudīt pie sava dermatologa dermatoloģijas klīnikā.

Tāpat dzimumzīmju pārbaudei var pieteikties ne tikai Rīgā, bet arī citās Latvijas pilsētās – Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Aizkrauklē, Dobelē, Cēsīs, Madonā, Talsos, Preiļos, Rēzeknē, Siguldā – mūsu klīnikas speciālistu izbraukumu vizītēs.

Dzimumzīmju pārbaude bērniem

Pārbaudes process nav atšķirīgs. Bērna vecums var noteikt ārsta taktiku, jo bērniem dzimumzīmes simetriska augšana vai jaunu dzimumzīmju parādīšanās var tikt uzskatīta par normu.

Dzimumzīmju diagnostika

Dzimumzīmju pārbaudes laikā pie dermatologa ārsts vispirms apskata visu ķermeni ar neapbruņotu aci. Izdala dažādus dzimumzīmju riska līmeņus:

Tikai vidēja riska un augsta riska veidojumiem tiek piedāvāta padziļināta pārbaude ar dermatoskopu (par dzimumzīmju pārbaudes cenu skatīt zemāk).

Dzimumzīmju dermatoskopija

Dermatoskopija ir ādas pārbaude ar speciālu optisku ierīci. Dermatoskops palielina dzimumzīmi vai ādas veidojumu, ļauj izšķirt specifiskas pazīmes un ādas struktūru, kā arī palīdz apskatīt ādu zemādas slānī.

Dzimumzīmju pārbaudei visbiežāk izmanto digitālo dermatoskopu, kas ir saslēgts ar datoru (mūsdienās arī viedtālruni) un fotokameru. Šāds izmeklējums ļauj uzņemt ādas veidojuma (sevišķi atipisku dzimumzīmju) fotoattēlus un vērot tā attīstību laikā, lai nepalaistu garām pārmaiņas, kas var norādīt uz melanomas attīstību.

Praksē tiek izmantota arī videodermatoskopija – pārbaude ar digitālo dermatoskopu veicot video ierakstu, ne tikai fotogrāfiju uzņemšanu, tādejādi veicot dzimumzīmju “kartēšanu” jeb vēstures fiksēšanu.

Ja ārsts uzskata, ka dzimumzīme ir ar lielu varbūtību, ka tā ir ļaundabīga (augsta riska dzimumzīme), vai nav skaidrības par tās dabu, tiek piedāvāts veikt dzimumzīmes noņemšanu un/vai biopsiju (ādas parauga paņemšanu dzimumzīmes labdabības noskaidrošanai).

Bezmaksas dzimumzīmju pārbaude

Reizi gadā Melanomas dienas ietvaros sadarbībā ar Latvijas dermatologiem tiek rīkota īpašu dzimumzīmju pārbaudes akcija, kuras laikā var pārbaudīt dzimumzīmes bez maksas. Melanomas diena ir lieliska iespēja ne tikai dermatoskopiski pārbaudīt dzimumzīmes, bet arī citus ādas veidojumus.

Lai noskaidrotu, kad notiks nākamā Melanomas diena, sekojiet līdzi mūsu Facebook profilam vai mājas lapas jaunumiem

Kā notiek dzimumzīmju pārbaude?

Visa ķermeņa pārbaude

Ārsts apskata visu ķermeni ar neapbruņotu, bet pieredzējušu aci

Pārbaude ar dermatoskopu

Speciāla optiska ierīce, kas palielina un speciāli izgaismo ādas veidojumu, ļaujot izšķirt tās detaļas (asinsvadus, pigmenttīklojumu)

Mikroskopiska ādas slāņu pētīšana

Ja tiek atrasta vidēja vai augsta riska dzimumzīme, tiek piedāvāta ādas paraugu paņemšana (biopsija) to mikroskopiskai pārbaudei

Dzimumzīmju pārbaudes cena

Dzimumzīmju pārbaudes gala cenu veido vizītes cena un cena par katru nākamo dermatoskopiski pārbaudīto dzimumzīmi, ja tiek pārbaudīta vairāk nekā viena dzimumzīme (lūdzam ņemt vērā, ka vizītes maksa ir atkarīga no ārsta kvalifikācijas).

Tikai vidēja riska un augsta riska veidojumiem tiek piedāvāta padziļināta pārbaude ar dermatoskopu.

Piemēram, ja vizītes laikā dermatologs (ārsta vizītes maksa 25 €) novēro divas aizdomīgas dzimumzīmes, un pacients piekrīt abu dzimumzīmju pārbaudei ar dermatoskopu (pirmās dzimumzīmes pārbaude ir iekļauta vizītes cenā + 7 € par katru nākamo dzimumzīmi), vizītes kopējās izmaksas būs 32 € (25 € + 7 €). 

 

Ārsta kvalifikācijaVizītes maksa
Ārsts 25 €
Augsti kvalificēts ārsts 35 €
Profesors 50 € 
 
ProcedūraCena par gab.
Vienas dzimumzīmes pārbaude iekļauta vizītes cenā
Par katru nākamo 7 €

Klīnikas dermatologi

Ārsti

Dermatoloģe Rezidents Dace Buile

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatoloģe Ingrīda Rītiņa

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Augstas kvalifikācijas ārsti

Dermatologs Dr. Aleksejs Zavorins

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatoloģe Dr. Sigrija Freiberga

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dermatologs Dr. Dmitrijs Malošiks

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dr. Med.

Dermatoloģe Dr. Med. Olga Zaikovska

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Profesors

Dermatologs Prof. Jānis Ķīsis

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Pieteikties konsultācijai

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties konsultācijai

Uzdot jautājumu

Vārds *
E-pasts *
Uzdot jautājumu *

Paldies par Jūsu jautājumu!

Speciālists sazināsies ar Jums tuvākajā laikā