Болезнь Крона

Kas ir Krona slimība?

Krona slimība izraisa iekaisumu vai pietūkumu, vai kairinājumu jebkurā gremošanas trakta daļā, sauktu arī par gastroenteroloģisko (GE) traktu. Visbiežāk tiek skarta tievās zarnas beigu daļa, saukta par līkumaino zarnu.

\"Krona

Krona slimības gadījumā, GE trakta daļas var iekaist un kļūt rētainas.
 

Krona slimība ir viena no divām visbiežāk izplatītākajām GE trakta slimībām, sauktas arī par zarnu iekaisuma slimībām (IBD). Otrs ir čūlainais kolīts, kas skar resno zarnu un taisno zarnu – no resnās zarnas apakšējās daļas līdz anālajai atverei.

Krona slimības gadījumā ilgstošs vai hronisks iekaisums var veicināt rētu veidošanos zarnu sieniņu iekšpusē. Veidojoties rētaudiem, trakta kanāls var sašaurināties, tādējādi ēdiens un izkārnījumi var iziet caur GE traktam daudz lēnāk, kas savukārt var izraisīt sāpes, krampjus un caureju.

\"Krona

Veidojoties rētaudiem, trakta kanāls var sašaurināties.

 

Kas slimo ar Krona slimību?

Gan vīrieši, gan sievietes var iegūt Krona slimību, un tā var būt iedzimta. Cilvēkiem ar Krona slimību var būt tuvi radinieki, kas slimo ar šo pašu vai citu IBD tipu. Visbiežāk Krona slimība parādās vecumā no 13 līdz 30 gadiem.

 

Kas izraisa Krona slimību?

Zinātnieki pēta iespējamos Krona slimības cēloņus. Jūsu ķermeņa dabiskās aizsardzības sistēma, saukta par imūnsistēmu, aizsargā Jūs no infekcijām, cīnoties pret baktērijām, vīrusiem un citām lietām, kas var likt Jums saslimt.  Zinātnieki uzskata, ka Krona slimības gadījumā imūnsistēma uzbrūk nekaitīgām baktērijām un vīrusiem. Kā rezultātā baltie asinsķermenīši atrodas zarnu sieniņu iekšpusē. Baltie asinsķermenīši izraisa hronisku iekaisumu, kas rada čūlas vai jēlas brūces un zarnu bojājumus.

Citi ar Krona slimību saistīti faktori:

 

Kādi ir Krona slimības simptomi?

Krona slimības simptomi var būt atšķirīgi katram cilvēkam. Visizplatītākie Krona slimības simptomi:

 

Kā Krona slimība tiek diagnosticēta?

Ārsts veiks apskati un analīzes, lai diagnosticētu Krona slimību. Vizītes laikā ārsts Jums jautās par simptomiem un slimību vēsturi.

Ārsts var nosūtīt veikt asins analīzes – asins analīzes var noņemt ārsta kabinetā un tās tālāk tiek nosūtītas uz laboratoriju pārbaudēm. Asins analīzes var uzrādīt asiņošanas radītu anēmiju. Anēmijas gadījumā sarkanie asinsķermenīši ir mazāk apjomā vai mazāki izmērā nekā ierasts, kas nozīmē, ka ķermeņa šūnām tiek piegādāts mazāk skābekļa. Asins analīzes var arī uzrādīt augstu balto asinsķermenīšu līmeni, kas ir hroniska iekaisuma pazīme.

Jums var prasīt veikt izkārnījumu analīzes. Tās tiek parasti izmantotas, lai izslēgtu citus GE slimību cēloņus, kā piemēram, infekcijas. Ārsts iedos Jums speciālu trauku analīžu parauga savākšanai un uzglabāšanai. Šīs analīzes var tikt arī veiktas, lai noskaidrotu, vai Jums ir asiņošana vai iekasums.

Lai diagnosticētu Krona slimību, var būt nepieciešams veikt arī citas analīzes vai pārbaudes. Sekojošās pārbaudes var tikt veiktas slimnīcā vai poliklīnikā.

Pārbaudes laikā Jūs atradīsities guļus stāvoklī uz galda, kamēr ārsts ievadīs manevrējamu caurulīti Jūsu anālajā atverē. Caurulītes galā atrodas maza kamera, kas nosūta uz datora ekrānu zarnu iekšējo sieniņu attēlus. Tādējādi ārsts var ieraudzīt iekaisumu, čūlas vai asiņošanu. Ārsts var arī veikt biopsiju. Lai apstiprinātu Krona slimības diagnozi, ārsts apskatīs audus mikroskopā. Lielākajā daļā gadījumu pacientiem tiek iedots viegls nomierinošs līdzeklis un, iespējams, pretsāpju medikamenti, lai palīdzētu atbrīvoties. Jūs nejutīsiet biopsiju.

Pirmās stundas laikā pēc procedūras iespējami krampji vai uzpūšanās. 24 stundas pēc procedūras nav atļauts vadīt automašīnu, kamēr nomierinošie līdzekļi izbeidz savu iedarbību. Jums vajadzētu padomāt par mājupceļu jau pirms procedūras. Nākamajā dienā Jums vajadzētu justies pilnīgi normāli un Jūs varat atjaunot normālo ēšanas režīmu.

Pārbaudes laikā Jūs atradīsities guļus stāvoklī uz galda, kamēr ārsts ievadīs manevrējamu caurulīti Jūsu anālajā atverē. Jums nebūs nepieciešami nomierinoši līdzekļi procedūras veikšanai. Caurulītes galā atrodas maza kamera, kas nosūta uz datora ekrānu zarnu iekšējo sieniņu attēlus. Ārsts var ieraudzīt iekaisumu, čūlas vai asiņošanu. Ārsts var arī veikt biopsiju, nogriežot audu paraugu no zarnu iekšējās sieniņas. Ārsts apskatīs audus mikroskopā, lai apstiprinātu Krona slimības diagnozi. Jūs nejutīsiet biopsiju.

Jūs varat atjaunot normālo ēšanas režīmu pēc pārbaudes, lai gan Jūs varat sajust krampjus vai uzpūšanos pirmās stundas laikā pēc procedūras.

Pēc pārbaudes Jūs varat atgriezties pie normālā ēšanas režīma, lai gan īslaicīgi Jūs varat izjust nelabumu vai uzpūšanos. Bārija palieku dēļ GE traktā izkārnījumi var būt balti vai gaiši pāris dienas pēc procedūras.

Pārbaudes laikā Jūs atradīsities guļus stāvoklī uz galda, kamēr ārsts ievadīs manevrējamu caurulīti Jūsu anālajā atverē. Jums nebūs nepieciešami nomierinoši līdzekļi procedūras veikšanai. Resnajā zarnā tiek ievadīts bārijs, tādējādi rentgenuzņēmumos skaidrāk ir saredzamas slimības skartās vietas. Pēc pārbaudes Jūs varat atgriezties pie normālā ēšanas režīma, lai gan Jūs varat izjust uzpūšanos. Jūs arī varat izjust sāpes anālajā atverē. Bārija palieku dēļ GE traktā izkārnījumi var būt balti vai gaiši pāris dienas pēc procedūras.

 

Kādas problēmas izraisa Krona slimība?

Cilvēkiem ar Krona slimību var būt zarnu kustību traucējumi, jo rētaudi sašaurina zarnu kanālus. Sašaurināti zarnu kanāli tiek saukti par striktūrām jeb sašaurinājumiem. Kad kanāls tiek pilnībā nobloķēts, ēdiena un izkārnījumu kustība apstājās, izraisot krampjus vēderdobumā un vemšanu. Ja Jums ir šie simptomi, Jums ir nepieciešams uzreiz sazināties ar savu ārstu.

Krona slimības izraisītās čūlas var veicināt cauruļveida kanālu veidošanos slimības skartajās un pat neskartajās vietās zarnu iekšienē. Šie cauruļveida kanāli tiek saukti parfistulām. Tās visbiežāk ir redzamas vietās ap taisno zarnu un anālo atveri. Dažkārt ap fistulām un to iekšienē var veidoties infekcijas apvalks, saukts par abscesu. Lielākoties fistulas var ārstēt ar medikamentu palīdzību, bet dažreiz ir nepieciešams veikt ķirurģisku operāciju.

Nereti cilvēkiem ar Krona slimību ir anēmija, ko var izraisīt pati slimība vai dzelzs trūkums. Anēmija liek cilvēkam justies nogurušam/ai.

Cilvēkiem ar Krona slimību, it sevišķi tiem, kas ir ārstēti ar steroīdu medikamentiem, var būt kaulu trauslums saukts par osteoporozi jeb osteomalāciju.

Cilvēkiem ar Krona slimību var būt artrīts, ādas problēmas, uzpūšanās acīs vai mutē, nierakmeņi, žultsakmeņi un aknu problēmas. Dažiem cilvēkiem ar Krona slimību var būt nemierīgo kāju sindroms – sēdus vai guļus stāvoklī persona izjūt ārkārtīgu diskomfortu kājās. Daži no šiem sarežģījumiem pāries ārstēšanās laikā, taču citus nepieciešams atsevišķi ārstēt ar medikamentiem.

Cilvēki, kuriem ir Krona slimība, var neuzņemt pietiekami barībvielas kā proteīnus, vitamīnus vai kalorijas, jo:

Bērniem ar Krona slimību var būt augšanas traucējumi, un viņi par būt mazāki un īsāki nekā citi bērni viņu vecumā.

 

Kā tiek ārstēta Krona slimība?

Krona slimības ārstēšanas metode ir atkarīga no:

Ārstēšanās mērķi ir:

Ārstēšanās metodes var iekļaut:

 

Medikamenti

Atsevišķi vai vairāki no sekojošiem medikamentiem var tikt lietoti, lai ārstētu Krona slimību:

 

Ķirurģiskās metodes

Dažiem cilvēkiem ar Krona slimību ir nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, ja medikamenti vairs neiedarbojas un nekontrolē zarnu kustību traucējumus, fistulas, abscesus un asiņošanu. Ķirurgs veiks nepieciešamo procedūru slimnīcā, un tās laikā tiks lietota anestēzija.

Viena vai vairākas no sekojošajām ķirurģiskajām procedūrām var būt nepieciešamas:

Ķirurģiskās operācijas parasti neizārstē Krona slimību pavisam. Dažkārt ir nepieciešams veikts vairāk nekā vienu operāciju, jo slimība mēdz atgriezties tieši blakus, kur tika izgriezta zarnu daļa. Tādēļ, ka Krona slimība var parādīties atkal pēc operācijas, ieteicams ir konsultēties ar ārstu un citiem pacientiem, lai iegūtu pēc iespējas vairāk informācijas pirms operācijas veikšanas.

 

Ēšanas, diētas un barošanas režīmu ievērošana

Jūsu ārsts var Jums ieteikt uzsākt speciālu diētu, lai Jūs iegūtu papildu barībvielas un kalorijas. Kalorijām bagāti šķidri papildinājumi ir lietoti, lai iegūtu papildu kalorijas un vitamīnu un minerālvielu pareizo daudzumu veselīgam uzturam. Slimības akūtajās fāzēs var būt nepieciešams ievadīt barībvielas intravenozi, lai ļautu zarnām atpūsties.

Nav zināms, vai noteikti ēdieni izraisa zarnu bojājumus vai iekaisumu. Taču tādi ēdieni kā asas garšvielas, alkohols, trekni ēdieni un piena produkti var palielināt caureju un krampjus. Jums vajadzētu ievērot veselīgu diētu un izvairīties no ēdieniem, kas pasliktina simptomus. Jūsu ārsts var nosūtīt Jūs pie dietologa, kas Jums palīdzēs izplānot ēdienreizes.

 

Vai smēķēšana var pasliktināt Krona slimības stāvokli?

Cilvēkiem ar Krona slimību, kuri smēķē, var būt pasliktinātas slimības izpausmes un vairāk komplikāciju. Ja Jūs smēķējat, tad iespējams Jums ir lielāks operācijas risks nekā nesmēķējošam cilvēkam ar Krona slimību. Smēķēšanas atmešana var palīdzēt Jums uzlabot Jūsu slimības stāvokli. Konsultējieties ar Jūsu ārstu, ja Jums ir nepieciešama palīdzība, lai atmestu smēķēšanu.

 

Vai stress var pasliktināt Krona slimības stāvokli?

Dažkārt cilvēki ar Krona slimību izjūt vairāk stresa savā dzīvē, kas pasliktina simptomus. Pareizs ēšanas režīms, pietiekama atpūta un spēja atslābt var palīdzēt Jums saspriegtajos brīžos. Atbalsta grupas var palīdzēt samazināt stresu cilvēkiem ar Krona slimību. Konsultējieties ar Jūsu ārstu par atbalsta grupu iespējām.

Lai gan Jums var būt nepieciešami medikamenti un citas ārstēšanās metodes, Jūs varat justies labi un nejust nekādas simptomu izpausmes ilglaicīgus periodus. Lielākā daļa cilvēku ar Krona slimību var strādāt, veidot ģimenes un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

 

Vai sievietēm ar Krona slimību grūtniecība ir nekaitīga?

Daudzas sievietes ar Krona slimību var palikt stāvoklī un dzemdēt bērnu. Tomēr, ja Jūs esat sieviete ar Krona slimību, konsultējieties ar Jūsu ārstu pirms grūtniecības uzsākšanas.

 

Lietas, ko vērts atcerēties:

Daudzas sievietes ar Krona slimību var palikt stāvoklī un dzemdēt bērnu. Jums vajadzētu konsultēties ar Jūsu ārstu pirms grūtniecības uzsākšanas.

Ārstniecības process

Konsultācija

Ārstniecības process

Ārsta norādījumu ievērošana

Klīnikas dermatologi

Врачи

Резидент Гунита Буйкса

Задать вопрос Записаться на визит

Высококвалифицированные врачи

Элиза Салиюма

Задать вопрос Записаться на визит

Даце Буйле

Задать вопрос Записаться на визит

Илона Заблока

Задать вопрос Записаться на визит

Ингрида Ритиня

Задать вопрос Записаться на визит

Алиса Хускивадзе

Задать вопрос Записаться на визит

Занда Богданова

Задать вопрос Записаться на визит

Др. Мед.

Др. Мед. доцент Мара Роне-Купфер

Задать вопрос Записаться на визит

Записаться на визит

Мы свяжемся с Вами , чтобы напомнить Вам о времени назначения
Записаться на визит

Задать вопрос

Имя *
Эл-почта *
Задать вопрос *

Благодарим за Ваш вопрос!

Наш специалист свяжется с Вами в ближайшее время