STS pārbaude

STS pārbaude ir jāveic, ja ir bijis jauns, neaizsargāts dzimumkontakts vai ir bijis neaizsargāts kontakts ar STS inficētu partneri.

STS diagnostika svarīga, jo STS neārstēšanai var būt vairākas dzīvību apdraudošas sekas:

Pirmie STS simptomi ir novērojami 2-7 dienu laikā pēc kontakta. Svarīgi ir ņemt vērā, ka pietiek ar vienreizēju kontaktu, lai inficētos ar STS, un inficētajai personai var nebūt pazīmju vai simptomu.

Pilna STS diagnostika

Pilnu seksuāli transmisīvo slimību pārbaudi ir nepieciešams veikt, ja:

Nav parametru, kas ļauj vienā reizē droši noteikt esošās veselības stāvokli par 100%. Pilna STS testa izmeklēšanas brīdī mēģina atrast slimību izraisošo mikrobu klātbūtni (hlamīdijas, sēnīti, u.c.) vai arī sekas organisma atbildes reakcijā, nosakot antivielas (imūnsistēmas “darbiniekus”, kas bloķē un iznīcina mikrobus) un antivielu līmeni asinīs. Antivielas organismā parādās vēlīni – 8 vai vairāk dienas pēc inficēšanās, jo šajā laikā var būt slimības aizkavēšanās (inkubācijas) periods.

Kur var veikt STS pārbaudi?

Speciālisti, pie kuriem var veikt STS analīzes:

Ginekologs un urologs specializējas reproduktīvā trakta slimībās; dermatovenerologs ir specializējies ne tikai seksuāli transmisīvo slimību izpausmēs, bet arī ādas un gļotādu slimībās, kas nav STS, bet skar ģenitāliju ādu.

Visi STS veidi var skart ādu (sīkāk par venēriskajām slimībām šeit), un tieši dermatovenerologa kompetencē ir ādas stāvokļa, ne tikai STI, ārstēšana. Augsti kvalificēti speciālisti ir ar ilgāku un visaptverošāku pieredzi problēmslimību ārstēšanā. Nepārtraukta speciālista tālākizglītošanās nodrošina īsāku un efektīvāku STS ārstniecības periodu, vienlaicīgi sniedzot pacientam pieeju jaunākajiem medikamentiem un ārstniecības metodēm.

Kādas STS analīzes tiek veiktas izmeklējumos?

Kādas analīzes nepieciešams veikt nosaka ārsts, atbilstoši pacienta seksuālai dzīvei un simptomu klātbūtnei.

STS testa standartizmeklējumu komplekts ietver:

Vai ir iespējams veikt bezmaksas STS analīzes?

Nē, Latvijā nepastāv iespēja veikt bezmaksas STS pārbaudi; to ir iespējams veikt tikai ar pacienta līdzmaksājumu gan par analīzēm, gan par analīžu izvērtēšanu.

Analīžu nodošana laboratorijā pēc personīgas iniciatīvas nav iespējama – to nodošanai laboratorijā ir nepieciešams ārstējošā ārsta nosūtījums. Arī uztriepes un uzsējumus var noņemt tikai kompetents ārsts.

Vai ir iespējams veikt anonīmu STS pārbaudi?

Vizīte pie dermatovenerologa ir konfidenciāla un diskrēta, taču pacienta anonimitāte ir nosacīta. Ja laboratorijas izmeklējumos pacienta analīzēs atrod STI mikroorganismus (HIV, sifilisu, gonoreju, hlamīdijas), ārstam par to ir jāziņo epidemiologam. Epidemiologi strādā Valsts slimību kontroles centrā, un pacienta personīgos datus neizplata – centrā ir būtiski skaitļi, tendences un infekciju apsekošana.

Pirms STS pārbaudes

Kā notiek STS pārbaudes procedūra?

Vizītes laikā vispirms tiek izrunātas sūdzības un pacienta attiecību vēsture, kam seko vizuāls raksturīgo un iespējamo STI zonu izvērtējums – mati, acis, mute, delnas, ģenitālijas, krūtis, arī anālais rajons un pēdas. Sievietēm pārbaudi ieteicams veikt 4-5 cikla dienā.

Tiek ievākts analīžu materiāls no urīnizvadkanāla; sievietēm arī no dzemdes kakla, maksts; vīriešiem var izmeklēt arī priekšdziedzeri vai sēkliniekus. Reizēm izmeklē rīkli un taisno zarnu atbilstoši simptomiem vai attiecību īpatnībām.

Cik ātri ir iespējams saņemt analīžu rezultātus?

Uz noteiktiem analīžu tipiem ir iespējams saņemt atbildes 1-2 dienu laikā, taču kopumā analīžu rezultāti ir gatavi pēc 5 dienām.

Kā notiek STS ārstēšanas process?

Kad ir noteikta precīza STS diagnoze, un ir zināms infekcijas procesa ilgums un cēlonis, tiek piemērots atbilstošs ārstēšanas kurss. Katrai situācijai ir nepieciešams noteiktas pretmikrobu vielas (antibiotiķis) ar savu pieeju.

Ja seksuāli transmisīvajai slimībai ir tendence izplatīties augšupejoši (skart aizvien tālāk novietotus orgānus), ārstniecības procesā izmantotie līdzekļi ir jākombinē (lokāli un vispārēji).

Izvairīšanās no STS

Prezervatīvu lietošana var samazināt inficēšanas risku ar STS, kas izplatās ar ķermeņa fluīdiem (asinis, vagīnas fluīdi, sēkla), taču jāņem vērā, ka prezervatīvi nevar nosegt visu ķermeni, un nepasargā no STS tipiem, kas izplatās citā ne-ģenitālā kontaktā ar ādu vai ar pieskārienu.

Vienā reizē var inficēties ar vairākiem STS veidiem.

LR “Seksuālās un reproduktīvās veselības likums” nosaka, ka ar seksuāli transmisīvu slimību inficētas personas pienākums ir informēt savu dzimumpartneri par inficēšanās risku.

STS pārbaudes process

Vizīte

Attiecību vēstures noskaidrošana, vizuāls pacienta izvērtējums

Analīzes

Tiek paņemtas analīzes laboratorijas izmeklējumiem

Ārstēšanas kurss

Atbilstoši STI tipam un inficētajai zonai/orgānam tiek piemēroti noteikti medikamenti

STS pārbaudes cenas

Vizītes kopējās izmaksas sastāda konsultācijas cena un tās laikā veikto STS analīžu kopsumma atbilstoši laboratorisko izmeklējumu saraksta izcenojumam. Visas STS analīzes tiek nosūtītas uz klīnisko laboratoriju. Materiālu laboratoriskie izmeklējumi klīnikā nenotiek, un to izcenojums atbilst klīniskās laboratorijas noteiktajam. 

 

Precīzai STS slimības diagnostikai, tās stadijas noteikšanai, kā arī atbilstoša ārstniecības kursa izvēlei pacientam var tikt veikti vairāki testi vienlaicīgi.

Dermatovenerologa konsultācija

 

Kvalifikācijas līmenisPirmā vizīteAtkārtota vizīte
Ārsts 25 € 15 €
Augsti kvalificēts ārsts 35 € 30 €
Profesors 50 € 40 €

 

 Laboratoriskie izmeklējumi

 

VEIDS / APRAKSTSCena
RPR (sifiliss) 1,42 €
TPHA (sifiliss) 2,85 €
TPHA titri (sifiliss) 4,27 €
Treponema pallidum IgG, IgM-IFR abs (sifiliss) 5,05 €
Treponema pallidum IgM-IFR abs (sifiliss) 9,32 €
Treponema pallidum IgG, IgM-IFA (sifiliss) 5,83 €
Treponema pallidum IgM-IFA (sifiliss) 9,32 €
Anti HIV 1/2, HIV 1 Ag (HIV) 3,41 €
Anti HIV 1/2, HIV 1 Ag sertifikāts-izziņa (HIV) 7,68 €

 

Spermas, uztriepju, uzsējumu izmeklēšana

 

VEIDS / APRAKSTSCena
Uztriepju (gonoreja, trihonomas, gardnerellas, sēnītes) 2,42 €
Prostatas eksprimāts 2,42 €
Chlamydia tr./GN rRNS 17,79 €
Augsta riska HPV onkogēna E6/E7 mRNS 35,57 €

 

VEIDS / APRAKSTSCena
Chlamydia trachomatis DNS 11,53 €
GN PĶR 12,81 €
Seksuāli transmisīvo infekciju panelis (RL PĶR) 40,98 €

Klīnikas venerologi

Ārsti

Rezidents Dace Buile

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Augstas kvalifikācijas ārsti

Dr. Aleksejs Zavorins

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dr. Zanda Bogdanova

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dr. Sigrija Freiberga

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Dr. Dmitrijs Malošiks

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Profesors

Prof. Jānis Ķīsis

Uzdot jautājumu Pieteikties konsultācijai

Pieteikties konsultācijai

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties konsultācijai

Uzdot jautājumu

Vārds *
E-pasts *
Uzdot jautājumu *

Paldies par Jūsu jautājumu!

Speciālists sazināsies ar Jums tuvākajā laikā