Psoriāzes ārstēšana

Psoriāzes ārstēšana notiek visas dzīves garumā, veicot diētas un dzīvesveida izmaiņas. Tās neārstēšana var novest pie ilgstoša iekaisuma ar veselību un pat dzīvību apdraudošām sekām.

Psoriāze ir saslimšana, kas ir saistīta ar vairāk kā 50 gēnu izmaiņām un ar to saistītām novirzēm vielmaiņas un organisma procesos. Jo ātrāk šīs novirzes tiek atpazītas, jo ātrāk iespējams tās koriģēt. Tiek izdalīti trīs galvenie traucējumu virzieni:

Iemācīties sadzīvot ar psoriāzi ir svarīgi. Mainot dzīvesveidu un izvēloties atbilstošu diētu ir iespējams kontrolēt slimības vizuālās izpausmes (izsitumi var arī izzust pavisam). Tāpat kontrolējot slimību tiek novērsti iespējami veselības sarežģījumi, kurus mēdz izraisīt zvīņēdei raksturīgie lipīdu vielmaiņas, ogļhidrātu vielmaiņas un imūnsistēmas darbības traucējumi.

Psoriāzes vadlīnijas

Atkarībā no slimības procesa smaguma, psoriāzi iedala vieglā formā, vidēji smagā formā un smagā formā. Klasifikācijai izvērtē:

Tāpat tiek vērtēts kā izsitumi iespaido dzīves kvalitāti, jo neredzami (slēpti) izsitumi traucē ievērojami mazāk kā sejas, delnu vai dzimumorgānu bojājumi.

Vispiemērotāko psoriāzes terapiju nosaka Latvijā apstiprinātas vadlīnijas, kurās ir izdalīta visatbilstošākā terapija noteiktam zvīņēdes veidam un/vai smaguma pakāpei. Šīs vadlīnijas tika izstrādātas prof. J. Ķīša vadībā un tika oficiāli pieņemtas Latvijā 2013. gadā. Vadoties pēc vadlīnijām, tiek noteikts, kuras zāles psoriāzes ārstēšanā apmaksā valsts. Ar pilno vadlīniju saturu var iepazīties šeit.

Psoriāzes terapija

Tā kā psoriāze ir ģenētiski noteikta visa organisma saslimšana, ir būtiski izvērtēt visus iespējamos un saistītos procesus, kas uzlabo terapijas efektu un prognozi. Vienkārša izsitumu ārstēšana dod īslaicīgu un nepietiekamu efektu. Pilnvērtīga psoriāzes ārstēšana ietver vairākus faktorus, ar kuriem ir iespējams kontrolēt slimību:

Psoriāzes ārstēšanas metodes

Zvīņēdes ārstēšanai tiek pielietoti gan tieši uz izsituma lietojami līdzekļi, gan vispārējas iedarbības medikamenti (piem. iekšķīgi lietojamas zāles). Lai izvēlētos piemērotāko ārstēšanas metodi, jāņem vērā ne vien psoriāzes veids un smaguma pakāpe, bet arī pacienta vecums, dzimums, nodarbošanās, vispārējais veselības stāvoklis un citi faktori.

Fototerapija psoriāzes ārstēšanai

Fototerapijas pirmsākumi datējami jau 2000 gadus atpakaļ Senajā Ēģiptē, kad ādas slimību ārstēšanā izmantoja fotosensibilizējošu augu ekstraktu (fotosensibilizējoši augi satur vielas, kas palielina jutīgumu pret ultravioleto starojumu) un saules gaismas kombināciju. Mūsdienās viena no plašāk pielietotajām metodēm zvīņēdes terapijā, tā:

Psoriāzes ārstēšanā tiek izmantots šaura spektra UVB un UVA starojums ar īpašām lampām. UVA/UVB terapiju var izmantot bērniem un grūtniecības laikā, un terapija nereti tiek kombinēta ar citām ārstniecības metodēm un medikamentiem.

Lāzerterapija psoriāzes ārstēšanai

Lāzerterapija pēc darbības mehānisma ir līdzīga šaura spektra starojuma UVB fototerapijai (ultravioletā starojuma viļņu garums - NB-UVB 311 nm), un to pielieto norobežotu psoriāzes perēkļu ārstēšanai.

Krioterapija psoriāzes ārstēšanai

Aukstuma terapiju pielieto galvenokārt sīkperēkļu ārstēšanai. Par šīs terapijas pielietojumu ārstēšanā ir samērā maz publikāciju un tā ir ar zemu efektivitāti, tāpēc netiek plaši izmantota.

Zāles pret psoriāzi

Jebkuri medikamenti un preparāti ir lietojami tikai un vienīgi dermatologa uzraudzībā, uzmanīgi sekojot ārsta norādēm. Pašrocīga psoriāzes ārstēšana var saasināt slimību, paildzināt terapijas kursu, kā arī radīt nopietnus veselības sarežģījumus.

Bioloģiskie medikamenti pret psoriāzi

Bioloģiskie medikamenti ir vīrusi, serumi, toksīni, antitoksīni, vakcīnas, asinis, asins sastāvdaļas vai citi līdzīgi produkti, kas var tikt lietoti profilaksē un slimību ārstēšanā. Tie palielina vai atjauno imūnsistēmas spēju cīnīties ar infekciju un citām slimībām. Parasti preparātu molekulas ir lielas, tāpēc tos ievada zemādā, muskulī vai vēnā.

Bioloģisko medikamentu terapiju mēdz piemērot, kad citas ārstēšanas metodes vidēji smagas vai smagas psoriāzes gadījumā izrādījušās neefektīvas. Terapijas izmaksas, salīdzinot ar citām ārstniecības metodem, ir augstas.

Injekcijas pret psoriāzi

Injekcijām izmanto kortikosteroīdus – noteikta tipa steroīdu hormonus, kurus medicīnā plaši pielieto dažādām imunoloģiskām un iekaisuma slimībām. Šo steroīdu injicēšana ir noderīga metode tieši mazu bojājumu ārstēšanai skaidri izdalāmā ķermeņa zonā, piemēram, plaukstu un pirkstu ārējām virsmām. Efekts ir noturīgs, un injekcijas atkārošana var būt nepieciešama tikai pēc vairākiem mēnešiem.

Jaunākās metodes psoriāzes ārstēšanā

Jaunākā terapija saistās ar psoriāzes patoloģiskajā procesā iesaistīto šūnu (limfocītu u.c.) mijiedarbības pastiprināšanu ar bioloģiski aktīvo vielu signālu palīdzību. Bioloģiskie preparāti vai nu bloķē patoloģiskās vielas (antivielas iedarbība), vai satur receptorus, kuri bloķē patoloģisko procesu. Šīs metodes lietošanu ierobežo dārdzība un nosacījumi lietošanā (nedrīkst būt iekaisuma procesi vai audzēji, ir jāveic ļoti detalizēta izslēdzošo faktoru kontrole, u.tml.). 

Valsts apmaksātie psoriāzes medikamenti

Valsts Kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti noteikti medikamenti psoriāzes ārstēšanai. Sīkāku informāciju par šīm zālēm un to, cik lielā apmērā tās apmaksā valsts, var noskaidrot dermatologa konsultācijas laikā.

Bezrecepšu zāles pret psoriāzi

Šajā grupā galvenokārt ietilpst ādas kopšanas līdzekļi. Šie līdzekļi ir paredzēti tikai simptomātiskai aprūpei (t.i. tikai zvīņēdes “redzamās daļas” kopšanai, neņemot vērā vielmaiņas procesu korekcijas u.tml.) – tie neārstē psoriāzes procesu visā organismā. Ieteicams izvēlēties ādas mitrinātājus, kas nesatur smaržvielas.

Šampūni pret psoriāzi

Galvas ādas kopšanai tiek izmantoti dažādi šampūni, kas satur salicilskābi, urīnvielu (urea), darvu vai kortikosteroīdus. Darvu saturoši šampūni samazina ādas zvīņošanos, mīkstina ādu, mazina tās sabiezēšanu un atvieglo niezi. Salicilskābi saturoši šampūni palīdz mīkstināt galvas ādu un noņem zvīņas. Šampūni, kas satur kortikosteroīdus, tiek izmantoti tikai neilgu laiku, lai samazinātu pietūkumu un apsārtumu.

Ziepes pret psoriāzi

Ieteicams izvairīties no pārāk agresīviem mazgāšanas līdzekļiem, lai nesausinātu un nekairinātu ādu.

Ādas kopšana pret psoriāzi

Ādas būtiskākā sastāvdaļa ir lipīdi (ādas starpšūnu saistviela), taču parastajiem mazgāšanas līdzekļiem ir tendence ādu attaukot, secīgi traucējot ādas individuālo mikrobu kopumu (mikrobiomu) attīstību, kas kopā ar imūnsistēmu nodrošina ādas aizsargbarjeras stabilitāti un sargā organismu no apkārtējās vides. Ādas kopšanā svarīgi ir netraumēt ādu un neiznīcināt šo aizsargbarjeru.

Psoriāzes pacientu āda ir sausa, zvīņaina, bagāta ar vīrusiem; šo zvīņu klātbūtne veicina psoriātisko izsitumu attīstīšanos. Mazgāšanās jāveic ar ārstnieciskās kosmētikas līdzekļiem, kas ir saudzīgi pret ādas tauku kārtiņu – nevis iznīcina to, bet, nomazgājot netīrumus, uzlabo to. Pēc mazgāšanās āda ir vienmēr nekavējoties jāmitrina ar dermatologa norādītiem līdzekļiem – krēmu, losjonu, u.tml.

Psoriāzes skartu nagu kopšana

Nagu bojājumi iespējami līdz 80% no pacientiem. Nagus ieteicams griezt maksimāli īsus, lai novērstu sēnītes veidošanos zem atslāņojušās naga kārtas. Jālieto saudzīgi mazgāšanas līdzekļi; pēc roku mazgāšanas ir vienmēr jāuzklāj ādu mitrinoši krēmi vai losjoni. Nagu veselībai nozīmīgas ir nepiesātinātās taukskābes, B grupas vitamīni un A, D vitamīni.

Ziedes, krēmi un losjoni pret psoriāzi

Psoriāzes procesam izdala trīs aktivitātes stadijas:

Katrai stadijai jālieto atbilstoši ārējie līdzekļi – progresīvajai stadijai tie ir ūdeņaini krēmi vai šķīdumi, stacionārajai – treknāki krēmi vai pastas, turpretī regresīvajai – trekni krēmi un ziedes. Šie preparāti ir pamatmasas, kurām pievieno aktīvos medikamentus:

Psoriāzes izsitumi noteiktās ķermeņa zonās nosaka preparātu izvēli.

Tautas metodes un dabas līdzekļi pret psoriāzi

Pirms uzsākt lietot jebkādus dabīgos preparātus, noteikti jākonsultējas ar dermatologu, jo tie var izraisīt nevēlamas reakcijas kombinācijā ar lietotajiem medikamentiem. Šo preparātu iedarbība nav pierādīta, un jāņem vērā, ka arī dabīgās vielas var izraisīt alerģiskas reakcijas.

Psoriāzes diēta

Psoriāze saistās ar lipīdu (tauku), ogļhidrātu (cukuru) un reizēm arī glutēna (graudu) vielmaiņas problēmām, kuras izraisa ar iedzimtību noteiktas vielmaiņas izmaiņas (gēnu darbības traucējumi).

Vielmaiņa sākas ar gremošanas fermentu (enzīmu) izdali, zarnu trakta mikrobu kopuma (mikrobiomas) mijiedarbību ar organismu, barības vielu uzsūkšanos organismā. Vielu pārstrādes, uzsūkšanās un izmantošanas procesiem nepieciešama enerģija, un bez tās tie nevar notikt.

Ja organisma darbības, gremošanas un vielmaiņas īpatnības nav izpētītas, ieteicams ēst nelielas maltītes vismaz 4 reizes dienā. Ieteicams lietot nepiesātinātas taukskābes (Omega-3 u.c.), B grupas vitamīnus, D vitamīnu. Psoriāzes uztura ēdienreizēs jāatsakās no viegli uzsūcošiem ogļhidrātiem – baltmaizes produktiem, kartupeļiem. Alkohols, nikotīns un konservanti bojā zarnu trakta mikrobiomu – tā darbības uzturēšanai ieteicams samērīgi lietot probiotiskās baktērijas jeb probiotiķus (dzīvo mikroorganismu kultūras, kas labvēlīgi ietekmē gremošanas traktu).

Akupunktūra pret psoriāzi

Adatu terapija psoriāzes ārstēšanai tiek plaši pielietota Ķīnā un citās Āzijas valstīs. Terapijas laikā adata, kas diametrā nav lielāka par galvas matu, tiek iedurta ādā. Dūriena rezultātā, organismā izdalās adenozīns, endorfīni, serotonīns, u.c. vielas, kurām piemīt pretsāpju iedarbība, tādēļ šī metode varētu būt noderīga psoriātiskā artrīta gadījumā.

Gadalaiku ietekme uz psoriāzi

Mainoties ārējās vides temperatūrai, mainās vielmaiņa, un ādai sāk trūkt nepiesātinātās taukskābes, un ādas aizsargbarjera kļūst vājāka. Kolīdz ādai sāk trūkt D vitamīns, tā kļūst sausāka, sliktāk atjaunojas un vieglāk iespaidojas no apkārtējās vides – rodas apstākļi hronisku ādas slimību (dermatožu) uzliesmojumam.

Apkure vēsajā gadalaikā un mākslīgā ventilācija, nepieciešamība pēc apģērba, svīšana, atrašanas pūlī ar dažādu mikrofloru pasliktina ādas fizioloģiju un pašregulāciju. Tuvojoties pavasarim, ādas barjera ir kļuvusi vājāka nekā rudenī, un to var viegli pārvarēt pavasara alergēni – plaukstošie koki, ziedputekšņi, zāles.

Ir neliels procents psoriāzes pacientu (līdz 20%), kuriem UV starojums pasliktina ādas stāvokli. Vasaras psoriāzes tipam ir raksturīgs ir antioksidantu trūkums, kas spētu pasargāt ādu no pastiprinātiem saules starojuma radītajiem brīvajiem radikāļiem un izsitumiem saules skartajās vietās.

Apzinoties gadalaika maiņu izraisītos saasinājumus, ir iespējams kontrolēt slimības izpausmes, atpūšoties kūrortos.

Psoriāzes kūrorti jeb balneoterapija

Klimatterapijas labvēlīgā ietekme pasaulē ir aprakstīta jau vairāk kā 200 gadus, un ir saistīta ar noteiktiem ģeogrāfiskiem reģioniem un tur esošām specifiskām vietām. Kūrortterapijas efekts pirmkārt saistās ar iespēju atpūsties no ikdienas stresa un izvairīties no ādas stāvokli pasliktinošajiem faktoriem (piem. sausā gaisa dēļ centrālās apkures). Tāpat ir iespējams regulēt režīmu un ēšanas ritmu.

Noteiktas procedūras spēj bagātināt ādas ūdens daudzumu, nolobīt novecojošo ādu, samazināt šūnu vairošanās ātrumu un nepilnvērtīgu šūnu cikla veikšanu; kūrortos esošās ūdens un dūņu procedūras bagātina ādas šūnas ar trūkstošajām vielām un palielina to dzīvotspēju.

Nozīmīgākais kūrorts psoriāzes ārstēšanai ir Nāves jūra – tā ir zemākais punkts uz zemes (360m zem jūras līmeņa), tā satur augstu dabīgo minerāļu koncentrāciju, un minerālu dūmaku gaisma filtrē šaura spektra UVB starus (līdzīgi kā fototerapijā). Pētījumos ir atzīmēts, ka pacientiem, kas sauļojas un veic peldes Nāves jūras sāļos, novēro psoriāzes uzlabošanos 83% gadījumu, tikai sauļojoties – uzlabošanos 73% gadījumu, bet tikai Nāves jūras peldes – uzlabošanos 28% gadījumu.

Balneoterapija (dažādu terapeitisku darbību kopums, kas vērsts uz sausas ādas bagātināšanu ar ūdeni) ieņem specifisku vietu psoriāzes ilgtermiņa ārstēšanā, taču nav ieteicama pacientiem ar palielinātu gaismas jutību (psoriāzes vasaras tips) un slimībām ar augstu ādas vēža risku. Šīs terapijas pieeja netiek izmantota akūtai ārstēšanai vai īstermiņa terapijai.

Psoriāzes profilakse

Lai novērstu ādas slimības saasināšanos vai attīstīšanos, jāņem vērā vairāki faktori – gan dzīvesveida maiņa, gan dažādas aktivitātes:

Vai psoriāze ir izārstējama?

Nē, jo medicīnas attīstība vēl nesniedz iespēju izmainīt cilvēka ģenētisko kodu. Ādas izsitumu izzušana nozīmē slimības procesu apstāšanos. Pieredzējis ārsts spēj palīdzēt izvēlēties pacienta vielmaiņas īpatnībām vispiemērotāko dzīvesveidu (diēta, fiziskās aktivitātes, ādas kopšana) un nepieciešamo ārstēšanas režīmu.

Agrīna diagnoze un pareizi noteikts dzīvesveids, ādas kopšana un terapija paildzina dzīvi (statistikas dati rāda, ka psoriāzes pacientiem, kuriem slimība parādās bērnībā, ir grūti sasniegt 60 gadu vecumu, galvenokārt asinsvadu sistēmas slimību dēļ).

Kur ārstēt psoriāzi?

Āda ir lielākais cilvēka orgāns, un tās pareiza kopšana nodrošina pret tālāku slimības (patoloģiska procesa) attīstību. Psoriāzes simptomi vispirms parādās uz ādas; ādas un nagu funkcionālais stāvoklis ir tieši saistīts ar terapijas kursu (gan lokālu, gan iekšķīgu), kura efektivitāti izprot un izvērtē ādas stāvokļa eksperts – dermatologs.

Psoriāzes ārstēšana ir ļoti sarežģīta – to padara sarežģītu nevis tās diagnostika (zvīņēdes veida noteikšana), bet gan tieši tās izprašana un likumsakarību saskatīšana. Tikai augstas kvalifikācijas ārsti spēj izprast kopsakarības pēc iegūto datu analīzes.

Mūsu klīnikas ārsti ir pilnveidojuši zināšanas par šīs slimības mikrosimptomātiku (sīki, grūti pamanāmi, ar slimību iepriekš nesaistīti simptomi), spējot noteikt slimību tās sākuma stadijā. Ārstniecības procesā ārsti izprot ādas slimības saistību ar organismu, organisma darbību, vielmaiņas traucējumiem. Tāpat arī speciālisti pārzina zvīņēdes īpatnības bērniem. 

2013. gadā tika pieņemtas prof. J. Ķīša vadībā izstrādātās pirmās psoriāzes vadlīnijas Latvijā (skaidrojumu par vadlīnijām skatīt ieraksta sākumā). 2016. gadā profesors Ķīsis piedalījās vadlīniju izstrādē par bioloģisko līdzekļu izmantošanu psoriāzes terapijā. Klīnika ir piedalījusies vairākos klīniskos pētījumos (pilns saraksts šeit), no kuriem 6 klīniskie pētījumi ir bijuši saistīti ar psoriāzi.

Profesors J. Ķīsis ir vadošais speciālists Latvijā psoriāzes jautājumos un klīnikā vienmēr ir pieejama jaunākā informācija par novitātēm psoriāzes ārstniecībā visā pasaulē.

Psoriāzes ārstēšanas konsultāciju cenas

Kvalifikācijas līmenis Pirmā vizīte Atkārtota vizīte
Psoriāzes ārstēšana 65 € 60 €

Klīnikas dermatologi

Dr. Med. docente Māra Rone-Kupfere

Uzdot jautājumu Pieteikties vizītei

Pieteikties vizītei

Mēs ar Jums sazināsimies, lai atgādinātu par pieraksta laiku!
Pieteikties vizītei

Uzdot jautājumu

Vārds *
E-pasts *
Uzdot jautājumu *

Paldies par Jūsu jautājumu!

Speciālists sazināsies ar Jums tuvākajā laikā