Bezmaksas melanomas atklāšanas diena 11. oktobrī, 2021

Bezmaksas melanomas atklāšanas diena 11. oktobrī, 2021

05.10.2021

Šogad sadarbībā ar Jūrmala Lions Club un Lions International J. Ķīša klīnikā 11. oktobrī tiek piedāvāta bezmaksas malanomas atklāšana Jūrmalas iedzīvotājiem. Melanoma ir agresīvākais no audzējiem un tas arvien ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā. Savlaicīgi atklājot šo ādas vēža veidu, pastāv augstas izredzes to sekmīgi ārstēt.

Visā pasaulē 23. maijā tiek atzīmēta Melanomas diena, un tās mērķis ir vairot sabiedrības apzinātību par šīs saslimšanas nopietnību un iespējām to atklāt agrīnā stadijā. Tomēr dzimumzīmes ieteicams pārbaudīt ne vien pirms sauļošanās sezonas, bet arī pēc tās. Tieši tāpēc 11. oktobra akcija ir vēl viens aicinājums pievērst uzmanību savai veselībai. Diemžēl informētības trūkuma dēļ arvien daudzi šo pārbaudi izvēlas atlikt vai tās nozīmi neuztver pietiekami nopietni.

Konsultācija pie dermatologa ieteicama katram vismaz reizi gadā, jo tikai regulāri veicot profilaktiskas pārbaudes, iespējams sistemātiski sekot ādas stāvokļa izmaiņām, savlaicīgi atklāt saslimšanu un uzsākt tās ārstēšanu. Šķietami nevainīgās skaistuma zīmītes veidolā var būt maskējies viens no agresīvākajiem audzējiem. Gadījumā, ja dzimumzīmes vizuālais izskats atšķiras no visām pārējām, nav jāgaida bezmaksas pārbaude, lai pārliecinātos par tās labdabību, bet gan nekavējoties jādodas pie dermatologa.

Kā veidojas dzimumzīmes?

Dzimumzīmju veids un to skaits tiek ģenētiski iedots līdzi jau kopš dzimšanas un katram cilvēkam tas atšķiras. Dzimumzīmju veidošanās ir dabisks process, pastiprināti tās veidojas pubertātes vecumā, bet sievietēm - dabisko hormonālo svārstību periodos, sevišķi klimaksa un grūtniecības laikā.

Bieži dzimumzīmes veidojas ultravioleto staru iedarbības rezultātā, uzturoties saulē vai regulāri apmeklējot solāriju. Pēc vienas sauļošanās reizes dzimumzīmes parasti neveidojas.

Kad jāpārbauda melanoma?

Ļaundabīgus ādas veidojumus biežāk konstatē tiem, kuri biežāk uzturas saulē. Bazilomu, kas arī ir viens no ādas audzēja veidiem, visbiežāk konstatē laukstrādniekiem vai jūrniekiem, kuru nodarbošanās dēļ ikdienā nākas regulāri uzturēties tiešo saules staru ietekmē. Savukārt melanomu biežāk diagnozē tiem, kas saulē uzturas reti, bet ilgstoši.

Pastāv vairāki riska faktori, kas cilvēku iekļauj melanomas riska grupā. To nosaka ģenētika un ādas tonis - gaišas un bālas ādas, kā arī gaišu matu īpašniekiem ir augstāks saslimstības risks. Regulāri apdegot saulē, risks saslimt ar ļaundabīgo ādas audzēju ievērojami palielinās. Tāpēc, uzturoties saulē, vienmēr jālieto pretapdeguma krēms.

Dzimumzīmi ir jo īpaši ieteicams pārbaudīt, ja tiek novēroti kādi no tālākminētajiem kritērijiem: dzimumzīmes krāsa atšķiras vai tā ir nevienmērīga krāsojuma, tā ir asimetriska, nelīdzena, pauguraina, lielāka par 6 mm, tā niez, asiņo vai tajā ir ieauguši matiņi. Tāpat gadījumā, ja dzimumzīme ir izveidojusies nesen, tas ir kā viens no signāliem, ka nepieciešama pārbaude.

Kā notiek pārbaude?

Āda ir lielākais cilvēka orgāns, kas aizņem aptuveni 2 kvadrātmetrus. Jebkurā tās kvadrātmilimetrā var attīstīties melanoma, tāpēc jāpārbauda viss ķermenis. Pārbaude tiek veikta izmantojot speciālu optisku ierīci - dermatoskopu. Ar šīs ierīces palīdzību ādas veidojumu iespējams apskatīt divdesmitkārtīgā palielinājumā. Tiek izmantotas arī spektrālās gaismas, lai varētu izšķirt pigmentu un asinsvadus.

Digitālais dermatoskops ir saslēgts ar viedierīci un kameru. Ar šo izmeklējumu iespējams grāmatot ādas veidojumu attīstību gadu laikā, salīdzinot fotoattēlus vai uzņemto videomateriālu. To sauc par dzimumzīmju kartēšanu jeb vēsturisko fiksēšanu. Ikvienam to būtu ieteicams veikt vismaz reizi gadā. Pateicoties kartei, nākamās vizītes laikā ar datora palīdzību var ļoti precīzi konstatēt izmaiņas.

Var tikt nozīmēta arī ultrasonogrāfija, lai pārliecinātos, cik dziļi ādā atrodas veidojums. Ja tas ir virspusējs, to var noņemt ar lāzera palīdzību, bet ja tas ir dziļāks - būs vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās. Ja ārsts secina, ka pastāv varbūtība, ka dzimumzīme ir ļaundabīga, var tikt ieteikta dzimumzīmes noņemšana vai arī biopsija - dzimumzīmes labdabības noskaidrošana noņemot ādas paraugu.

Kā pieteikties bezmaksas pārbaudei?

Lai pieteiktos bezmaksas prof. J. Ķīša konsultācijai, klīnika aicina savlaicīgi vienoties par vizītes laiku, zvanot pa tālruni +371 28 699 111. Pieteikumu skaits ir ierobežots un klientu pieņemšana notiks pēc iepriekšēja pieraksta. Konsultācijas notiks 2021. gada 11. oktobrī laikā no plkst. 09:00-14:00. Akcijas dienas parole: Lauva. Melanomas atklāšana.

 

Atbalstītāji: Biedrība ‘’Lions Club Jūrmala’’

https://www.lionsclubs.org/en/start-our-approach/club-locator/details?id=117994

Starptautiskā labdarības organizācija ‘’Lions Club International’’

www.lionsclubs.org/en

0
0

Комментарии

Авторизуйтесь, чтобы комментировать