Melanomas diena šogad nenotiks!

Melanomas diena šogad nenotiks!

06.05.2021

Ik gadu rīkotās Melanomas dienas akcijas mērķis ir piesaistīt lielāku sabiedrības uzmanību agresīvākajam no audzējiem - melanomai, lai vairotu kopējo apzinātību par šīs saslimšanas nopietnību un iespējām sevi savlaicīgi pasargāt. Arvien tas ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā. Šogad sakarā ar epidemioloģiso situāciju Melanomas diena nenotiks, bet katrs ir aicināts pārbaudīt savas dzimumzīmes un sekot savam veselības stāvoklim pēc individuālas iniciatīvas. Pārbaudi ieteicams veikt vismaz reizi gadā, bet vislabāk gan pirms, gan pēc sauļošanās sezonas. Tas nozīmē, ka šobrīd ir īstais brīdis pierakstīties uz konsultāciju.

 

Kad jāpārbauda dzimumzīmes?

Jaunas dzimumzīmes visbiežāk parādās tieši pēc sauļošanās, atrodoties ultravioleto staru ietekmē. Ja jauna dzimumzīme parādās pēc 35 gadu vecuma, tad noteikti būtu jāvēršas pie speciālista, jo jaunu dzimumzīmju veidošanās šajā vecumā vairs netiek uzskatīta par normu kā 25-35 gadu jauniem cilvēkiem. Tomēr arī šajā vecumgrupā veikt jauno dzimumzīmju pārbaudi ir ieteicams, lai pārliecinātos par to labdabību - īpaši gadījumā, ja dzimumzīme parādījusies pēc uzturēšanās saulē. Tāpat tās attīstības risku ievērojami palielina solāriju apmeklēšana - 1 sauļošanās sesija risku palielina pat par 25%.

Lai novērstu saslimšanas risku un melanoma tiktu diagnosticēta laicīgi, svarīgi īpašu uzmanību pievērst ne vien jaunām, bet jo sevišķi visām tām dzimumzīmēm, kurām laika gaitā novērojamas izmaiņas. Ja dzimumzīmi raksturo pazīmes, kas citu starpā to izceļ kā neglīto pīlēnu, ir pamatots iemesls satraukumam. Ja kāda no dzimumzīmēm nomaina krāsu, formu, izmēru, tajā parādās ieauguši matiņi vai čūlas, tā sāk niezēt vai asiņot, to noteikti jāpārbauda.

Dzimumzīmju sākotnējo pārbaudi iespējams veikt mājas apstākļos vizuālas pašpārbaudes ceļā, pārliecinoties, vai kāda no tām nerada bažas un neatbilst kādai no aizdomīgajām pazīmēm. Tas, ka dzimumzīmes krāsa ir gaišāka vai tumšāka, ir normāli, taču krāsas nomaiņa vai nevienmērīgs krāsojums var noradīt uz melanomu. Par to liecina arī tādas pazīmes kā pauguraina virsma un nelīdzenas robežas.

 

Dzimumzīmju pārbaude klīnikā

Visefektīvākā pārbaudes metode ir dzimumzīmju kartēšana - to iespējams veikt arī ar video palīdzību, tādā veidā sekojot līdzi esošajiem ādas veidojumiem un laicīgi konstatējot izmaiņas. Regulāra šīs procedūras veiksana (vismaz reizi gadā) ievērojami palielina izredzes ļaundabīgu ādas audzēju konstatēt agrīnā stadijā. Atšķirībā no vairākām citām Eiropas valstīm, pie mums šī procedūra netiek finansēta, tomēr jāņem vērā, ka tā būs daudz efektīvāka par pašpārbaudi un neļaus palaist garām nevienu dzimumzīmi.

Lai pārbaudītu aizdomīgu veidojumu, ārsts veiks dermatoskopiju - dzimumzīme tiks palielināta ar īpašu optisko ierīci, ļaujot ieskatīties zemādas slānī. Lai uzņemtu fotoattēlus, dermatoskops tiks saslēgts ar datoru, viedierīci vai fotokameru. Konstatējot, ka noteiktajai dzimumzīmei ir augsta melanomas riska attīstības iespēja, būs jāveic biopsija - ādas parauga noņemšana, kas ļaus pārbaudīt, vai tā ir labdabīga vai ļaundabīga. Ķirurģiska dzimumzīmes izgriešana sākotnējā melanomas stadijā nodrošina teju 100% atveseļošanās iespēju.

 

Pārbaudies savlaicīgi!

Ik gadu Melanomas dienu ietvaros Latvijā tiek nodrošināta iespēja šo svarīgo pārbaudi veikt bez maksas. Lai arī šogad šī akcija ir atcelta, J. Ķīša estētiskās dermatoloģijas klīnikas komanda aicina neatlikt uz nākamo gadu šo pārbaudi, ja kontstatētas aizdomīgas dzimumzīmes, un pieteikties savlaicīgai konsultācijai jau tagad - tā būs iespēja pasargāt savu veselību un uzsākt savlaicīgu ādas vēža ārstēšanu ļaundabīga ādas veidojuma diagnostikas gadījumā. Svarīgi paturēt prātā, ka melanoma var attīstīties jebkurā vecumā un ikviens var būt pakļauts ādas vēža attīstības riskam.

0
0

Комментарии

Авторизуйтесь, чтобы комментировать